Arcimboldo / Aukce / Asiatika 25/11/2015, 15:00 / NEZNÁMÝ MALÍŘ–BOUŘKA

< 168 >

NEZNÁMÝ MALÍŘ

BOUŘKA

Čína, nedatováno. 83 x 163,5 cm.

36 000 Kč / 1 358 EUR
36 000 Kč / 1 358 EUR

Tuš a barvy na papíře. Horizontální svitek v brokátové montáži. Pečeť sběratele vpravo dole: Chuo Lan (tj. Holan). Provenience: sbírka Karla Holana. Na obraze vidíme členitý břeh řeky se skalní stěnou, stromy a stafáží. Morfologie krajiny vychází ze starých mistrů. Miniaturní postavy, včetně slaměných pláštěnek, deštníků a nářadí, jsou pečlivě vyvedeny. Pozornost upoutá přesvědčivé zachycení bouře, která se žene zleva doprava, tedy proti směru divákova pozorování. Tím je ještě posílen dojem vichru, který ohýbá koruny stromů a znemožňuje pohyb postaviček na pěšině pod skalou anebo na člunu, který je středobodem kompozice. Padající proudy deště vyplňují horní část díla. Krajina v dešti patří ke klasickým, třebaže méně častým námětům.