Arcimboldo / Aukce / Asiatika 26/11/2013, 15:00 / SÜ PEJ-CHUNG (1895-1953)–∆ KOHOUT NA SKALCE

< 280 >

SÜ PEJ-CHUNG (1895-1953)

∆ KOHOUT NA SKALCE

Datováno 1951. 81,5 x 42,5 cm.

2 100 000 Kč / 80 769 EUR
3 000 000 Kč / 115 384 EUR

Tuš a barvy na papíře. Závěsný svitek v brokátové montáži. Signováno: Pej-chung. Pečeť: Sü Pej-chung. Provenience: sbírka Antonína Haška. Poté co Japonsko v roce 1937 obsadilo východní Čínu, přesunula se nejen čínská vláda, ale i průmysl a kultura do vnitrozemí. Sü Pej-chung tam vedl uměleckou komunitu a organizoval četné výstavy. Svými obrazy promlouval o nutnosti bojovat pomocí běžně srozumitelné symboliky. Kohout je v čínské tradici symbol statečnosti a bojovnosti, kterou osvědčuje při oblíbených kohoutích zápasech, proto se často objevuje jako námět Sü Pej-chungových obrazů za války i po ní.