Arcimboldo / Aukce / Umění starých mistrů 16. - 19. století 28/03/2019, 17:00 / Abraham Van Diepenbeeck (1596-1675) - připsáno–Svatá rodina s malým Janem Křtitelem

< 9 >

Abraham Van Diepenbeeck (1596-1675) - připsáno

Svatá rodina s malým Janem Křtitelem

Olej na plátně. 58.0 x 49.0 cm

180 000 Kč / 7 200 EUR
0 Kč / 0 EUR

Van Diepenbeeck po absolvování klasického studia nastoupil jako žák a asistent u Petra Paula Rubense. S velkou dovedností a energií zpracovával mytologická a historická témata, ale stejně tak i portréty. V roce 1629 odešel do Antverp a zprvu se věnoval malbě na sklo. Mezi jeho realizace tam patří například Skutky milosrdenství na okenní tabulce v místní katedrále, či scény ze Života sv. Pavla v kostele u dominikánů. Byl velmi zdatným koloristou a roku 1638 byl přijat do cechu malířů a následně se v roce 1641 stal ředitelem Akademie. Po návštěvě Itálie se začal věnovat převážně malbě olejem a ilustracím. Na tomto vyobrazení umělec představuje svatou rodinu spolu s malým Janem Křtitelem a beránkem, symbolem oběti Ježíše Krista. Panna Marie má již odrostlejšího Ježíše položeného na klíně, ten obrací svůj zrak k Janu Křtiteli, který k němu vztahuje dětskou ručku. Josef oblečený v typickém hnědavém oděvu je opřený o hůl a významně vyhlíží směrem k divákovi a tím ho zapojuje do daného okamžiku.