Arcimboldo / Aukce / Umění starých mistrů 16. - 19. století 28/03/2019, 17:00 / Francesco Guardi (1712–1793)–Ukřižovaný Kristus

< 40 >

Francesco Guardi (1712–1793)

Ukřižovaný Kristus

Olej na plátně. 68.0 x 34.0 cm

500 000 Kč / 20 000 EUR

Francesco Guardi je zásadním představitelem benátské malby 18. století. Jeho rané veduty vykazují vliv Canaletta, který proslul právě malbami rodných Benátek. Později si našel své výrazové prostředky vyznačující se značnou mírou expresivity, ale zároveň též originalitou a stal se z něj vyhledávaný umělec sběrateli a znalci z celé Evropy. Kromě oblíbených vedut, se věnoval i složitějším kompozicím s biblickými náměty nebo historizujícím malbám, vztahujícím se k římské historii. Tento dosud nepublikovaný obraz Ukřižovaného Krista je plný hlubokého náboženského patosu. Dramatická ústřední scéna je vyvedena ve střídmé barevné paletě, s načervenalým pozadím, naznačujícím začínající bouří a podtrhujícím tento bolestný okamžik. Bezvládné tělo Krista zářivě vystupuje z obrazu, hlavu má svěšenou na hrudi a z ran na čele mu vytéká krev. Jsou známy další čtyři obrazy s ukřižovaným Kristem od Francesca Guardiho: jeden se nachází v soukromé sbírce v Benátkách, druhý v Curychu ve sbírce Bührle, další pak také v soukromé sbírce ve Švýcarsku a poslední v New Yorku ve sbírce Acquavella. Znalecký posudek: Prof.Dr. Dario Succi, Neapol