Arcimboldo / Aukce / Umění starých mistrů 16. - 19. století 28/03/2019, 17:00 / Marcantonio Franceschini (1648-1729)–Setkání malého Ježíše a Jana Křtitele

< 27 >

Marcantonio Franceschini (1648-1729)

Setkání malého Ježíše a Jana Křtitele

Olej na plátně. 60.0 x 66.0 cm

500 000 Kč / 20 000 EUR
500 000 Kč / 20 000 EUR

Tato malba zobrazuje v popředí dvě malé děti, hrající si na louce. První z chlapců je nahý, má světlé hnědé vlasy a natáčí se k druhému z chlapců. Ten sedí na malé vyvýšenině, je oblečen v lehké tunice a v ruce drží hůlku se stužkou. Nad hlavou má naznačenou načervenalou svatozář. Druhá postava má nad hlavou pouze jednoduchý nimbus a na trávě vedle ní leží pohozený červený oděv. Jedná se zřejmě o Jana Křtitele, zatímco oblečený chlapec je malý Ježíš Kristus. Na pravé straně obrazu jsou zobrazeny dvě sedící ženy, které si čtou v Písmu svatém. Jedná se o matky hrajících si chlapců, Pannu Marii a svatou Alžbětu. Tváře dvou ústředních postav působí až porcelánovým dojmem. Znalecký posudek: Dr. Alessandro Delpriori, University of Florence