Arcimboldo / Aukce / Umění starých mistrů 16. - 19. století 28/03/2019, 17:00 / Andreas Achenbach (1815-1910)–Návrat z rybolovu

< 74 >

Andreas Achenbach (1815-1910)

Návrat z rybolovu

Olej na plátně. 57.0 x 66.0 cm

150 000 Kč / 6 000 EUR
150 000 Kč / 6 000 EUR

Andreas Achenbach byl německý krajinář období romantismu a spolu s bratrem byli přezdívání jako Alfa a Omega krajinářské malby. Již ve svých dvanácti letech nastoupil na uměleckou akademii v Düsseldorfu u Wilhelma von Schadow a na výstavě, kterou právě tento umělec v roce 1829 spolupořádal, Achenbach již ve svých čtrnácti letech prodal svůj první obraz. Se svým otcem podnikl rozsáhlou studijní cestu po Evropě, přičemž navštívil například Rotterdam, Scheveningen, Amsterdam a Rigu. Seznámil se zde důkladně s holandskými a vlámskými malíři a nejvíce na něj zapůsobily obrazy Jacoba van Ruisdaela. Bývá řazen do takzvané düsseldorfské malířské školy, která byla navázána na Düsseldorfskou akademii ve 30. a 40. letech. Autoři řazení do této školy se soustředili převážně na krajinomalbu a jejich styl bývá označován také jako nazarénsko-romantický. Vyznávali plenérovou malbu a tlumené barvy. Mezi přední členy lze kromě Andrease Achenbacha řadit také jeho bratra Oswalda, Karl Friedrich Lessinga a další. V druhé polovině 19. století se škola začala ubírat jiným směrem a soustředila se i na nástěnné malby, historické kompozice a realistické žánrové malby. Škola měla následně zásadní vliv na Hudson River School.