Arcimboldo / Aukce / Umění starých mistrů 16. - 19. století 28/03/2019, 17:00 / Gustave Moreau (1826-1898) - připsáno–Mytologická scéna

< 64 >

Gustave Moreau (1826-1898) - připsáno

Mytologická scéna

Olej na plátně. 33.0 x 41.0 cm

100 000 Kč / 4 000 EUR

Ústřední postavou je Faethón ve zlatém voze, který je zapřažen za dva bělouše připravené ke vzletu. Tři ženy, které k nám stojí zády, jsou zahalené ve světlém šatu a pravděpodobně se s mladíkem loučí. Tři další ženské postavy v barevném šatu, jsou již na odchodu. Celá scéna se odehrává v hornaté, blíže nespecifikované krajině. Barevnost je postavena na kontrastech jednotlivých částí malby. Umělec používá krátké lehké tahy štětce, malba působí skicovitým pastózním dojmem, přičemž je někdy naznačena pouze liniemi, případně akcentována většími barevnými plochami. Obraz je zasazen v palisandrovém rámu, který je lemován sametem červené barvy ve skříni z leštěného palisandrového dřeva s proskleným čelem. Autorem rámu je arch. Bollett Natanson (Paříž 1931). Na zadní straně obrazu se nalézá štítek Národní galerie v Praze z výstavy Francouzského umění 19. a 20. století (Bělehrad 1971), kde byl prezentován jako autentická práce Moreaua. Provenience: Dr. Zdeněk Macek