Arcimboldo / Aukce / Umění starých mistrů 16. - 19. století 28/03/2019, 17:00 / Gustave Moreau (1826-1898) - připsáno–Adam a Eva

< 63 >

Gustave Moreau (1826-1898) - připsáno

Adam a Eva

Olej na plátně. 55.0 x 38.0 cm

100 000 Kč / 4 000 EUR

Ústředním motivem je dvojice postav pro autora typicky umístěna na středové vertikální ose. V pozadí se tyčí tmavý košatý strom s ovocnými plody. Bytost s narůžovělými andělskými křídly, která se z tohoto stromu vynořuje, nabízí nahé Evě utržené jablko. Scéna je výrazně ozářena a působí kontrastně s tmavými okolními prvky včetně spícího Adama. Výjev díky těmto kontrastům světla a tmy společně s barevným nebem a pohořím působí tajemně a mysticky. Obraz je zasazen do mahagonového rámu, který je lemován sametovou renesanční látkou ve smaragdové barvě ve skříni z leštěného ořechového dřeva a proskleným čelem. Autorem rámu je arch. Bollett Natanson (Paříž 1931). Provenience: Dr. Zdeněk Macek