Arcimboldo / Aukce / Umění starých mistrů 16. - 19. století 28/03/2019, 17:00 / Gustave Moreau (1826-1898) - připsáno–Mytologická scéna

< 66 >

Gustave Moreau (1826-1898) - připsáno

Mytologická scéna

Olej na plátně. 41.0 x 33.0 cm

100 000 Kč / 4 000 EUR

Výjev je zasazen do otevřené krajiny s ruinami antického chrámu. Barevnost je neutrální, vyvedena v hnědavých a šedých tónech, na kterých o to více vyniká hlavní motiv obrazu. Jedná se o mladou, spoře oděnou ženu, částečně zahalenou svými rozevlátými vlasy a barevným hávem. Postava, se urputně drží mladého anděla, který na ni shlíží z vrchu s výrazným odmítavým gestem. Malba je dynamická, tvořena rychlými tahy až skicovitého charakteru a hlavní výjev je opět typicky umístěn vertikálně na středovou osu. Obraz je zasazen do mahagonového rámu, který je lemován sametovou renesanční látkou ve smaragdové barvě ve skříni z leštěného ořechového dřeva a proskleným čelem. Autorem rámu je arch. Bollett Natanson (Paříž 1931). Na zadní straně rámu je razítko Památníku národního písemnictví. Provenience: Dr. Zdeněk Macek