Arcimboldo / Aukce / Umění starých mistrů 16. - 19. století 28/03/2019, 17:00 / Johann Heinrich Füssli (1741-1825) - připsáno–Král Lear a jeho dcera Cordelie

< 53 >

Johann Heinrich Füssli (1741-1825) - připsáno

Král Lear a jeho dcera Cordelie

Olej na plátně. 46.0 x 58.0 cm

120 000 Kč / 4 800 EUR

Ve Švýcarsku narozený Füssli patřil k jedněm z průkopníků fantastického malířství. Většinu svého života strávil v Anglii, kde se jeho tvorba těšila velké popularitě jak u jeho současníků, tak i u generace mladší, včetně Williama Blakea. Na konci 19.století se jeho obrazy staly inspirací pro symbolisty a ve století dvacátém se k jeho odkazu hlásili expresionisté a surrealisté. Identická scéna ze Shakespearovy divadelní hry Král Lear je na mezzotintě Johna Raphaela Smitha z roku 1784, popsané a vyobrazené v publikaci Prints and Engraved Illustrations By and After Henry Fuseli od autora D.H.Weinglasse, publikované nakladatelstvím Scolar Press, University of Cambridge roce 1994, str.75, obr 72. V knize je uvedeno, že předlohou pro tuto grafiku byl ztracený Fussliho obraz stejného jména.