Arcimboldo / Aukce / Umění starých mistrů 16. - 19. století 28/03/2019, 17:00 / Josef Jiří Jelínek (1697-1776) - dílna–Bůh Otec

< 52 >

Josef Jiří Jelínek (1697-1776) - dílna

Bůh Otec

Řezba ve dřevě, leštěná běl, částečně zlaceno. 110.0 x 60.0 cm

80 000 Kč / 3 200 EUR
80 000 Kč / 3 200 EUR

Vznášející se figura Boha Otce drží v levé ruce atribut zemské sféry, poukazující na boží vládu nad světem. Josef Jiří Jelínek byl český barokní sochař a řezbář, který tvořil ve stylu dynamického baroka. Patří mezi nejvýznamnější představitele kosmonoské dílny sochařů a řezbářů. Jeho díla se nachází převážně na Mladoboleslavsku a v Českém ráji. Sochařskému umění se Jelínek vyučil u svého otce, ale velký vliv na něj měl i jeho nevlastní starší bratr Martin. Dílna logicky reagovala na největší české barokní představitele Matyáše Bernarda Brauna a Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa. Po několik desetiletí dílna produkovala kvalitní dřevěné i kamenné sochy a sousoší. Jelínkovy sochy bývají ponořeny v prudkých záhybech, těla jsou často prohnutá v bocích a v otevřené kompozici. Typická je pro něj právě bohatá práce s drapérií a pohybová nadsázka s velkým řasením látek. Provenience: sbírka dr. Zdeňka Macka