Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 18/11/2018, 15:00 / JAN STEEN (1626–1679) - PŘIPSÁNO–Slavnost

< 50 >

JAN STEEN (1626–1679) - PŘIPSÁNO

Slavnost

122 x 144 cm. Signováno: JS. 122.0 x 144.0 cm

325 000 Kč / 13 000 EUR
605 000 Kč / 24 200 EUR

Olej na plátně. Jan Steen, původní profesí sládek a hostinský, vytvořil jako malíř fascinující práce mimořádné rozmanitosti – krajiny a vesnické slavnosti, zábavné scény společnosti a rodiny, portréty i historické obrazy s biblickými a mytologickými motivy. Pojem Steenova domácnost se stal označením pro chaotickou a marnivou domácnost, nicméně tyto scény byly chápány spíše ironicky a kriticky. Velké množství Steenových děl se odvolává na stará holandská přísloví a literaturu. Steen na svých obrazech často zobrazoval člověka se všemi jeho slabostmi, čímž se snažil apelovat na morálku a svědomí diváků. To mu přineslo určitý druh umělecké svobody, která umožňovala malovat jinak nevhodná témata a společensky nepřípustné situace. Na této konkrétní malbě, která zpodobuje veselou společnost při oslavě, zobrazil umělec také sám sebe, a to jako muže stojícího po levé straně s ženou v objetí. Dívá se směrem k divákovi, což je vcelku typické pro zobrazení autoportrétu v mnohafigurální kompozici, nicméně zde si můžeme povšimnout zvláštního výrazu jeho tváře, který jakoby vyjadřoval radost z chybujícího člověka a jeho často směšného počínání.