Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 14.09.2019 14/09/2019, 17:00 / Pseudo-Simons (činný 1650 - 1680)–Květinové zátiší

< 44 >

Pseudo-Simons (činný 1650 - 1680)

Květinové zátiší

olej na plátně 84.0 x 64.0 cm

200 000 Kč / 8 000 EUR
0 Kč / 0 EUR

Jménem Pseudo-Simons je označován umělec, jehož skutečná totožnost není známa. Byl aktivní v Antverpách a specializoval se na malbu zátiší. Je mu připisováno kolem sta děl, především květinových a ovocných zátiší a takzvaných pronkstilleven, což je označení stylu zdobeného a okázalého zátiší, vyvinutého ve 40. letech 17. století v Antverpách. Odtud se záhy tento styl rozšířil do Nizozemska. Přesto, že se má za to, že tento umělec mezi léty 1650 - 1680 tvořil v Antverpách, je zároveň pravděpodobné, že žil také v Anglii, což by mohlo vysvětlovat množství jemu připisovaných děl, nacházejích se v tamních sbírkách. Žádný z výše zmíněných obrazů není signován a díla jsou tak dávána do souvislosti na základě stylové podobnosti a shodným námětům. Objekty se často nachází ve stejných kompozicích a kombinacích. Převážně se jedná o kytici s ovocnou mísou, humrem, případně může být scéna doplněna o ptactvo nebo veverky. Jeho způsob malby odkazuje na tradici malířů zátiší z konce 17. století jako je například Jan Pauwel Gillemans starší a Jan Pauwel Gillemans mladší z Antverp. (expertiza: Fred G. Meijer, Amsterdam)