Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 14.09.2019 14/09/2019, 17:00 / Simon de Vos (1603 - 1676)–Apollón a múzy na hoře Parnasu

< 20 >

Simon de Vos (1603 - 1676)

Apollón a múzy na hoře Parnasu

olej na měděné desce 49.0 x 65.0 cm

400 000 Kč / 16 000 EUR
400 000 Kč / 16 000 EUR

Vlámský malíř a sběratel umění Simon de Vos se vyučil u portrétního malíře Cornelise de Vose, se kterým ovšem nebyl v příbuzenském vztahu. Zpočátku se věnoval maloformátovým kabinetním obrazům a žánrovým scénám. Barevná paleta je bohatá a tahy štětcem jemné. V tomto období lze pozorovat blízkost s Fransem Franckenem mladším a německým malířem Johannem Lissem, který působil v Itálii ve 20-tých letech 17. století. Je zde též zřejmý vliv caravaggistů. Později přešel de Vos na historická témata, která zpracovával ve větších formátech ve vlámském barokním stylu, ovlivněn zejména Rubensem a Anthony van Dyckem. Obraz byl vytvořen pravděpodobně kolem roku 1640 v Antverpách. Představuje horu Parnas, sídlo boha Apollóna a devíti múz. Apollón i múzy hrají na hudební nástroje symbolizující božskou harmonii přírody. Nad celým výjevem se vznáší pětice malých putti s květinovými věnci. (expertiza: Dr. Klaus Ertz, Lingen)