< 18 >

MANDALA BUDDHY MEDICÍNY

Nepál ( Ladak), druhá polovina 19. století. 80.0 x 57.0 cm

120 000 Kč / 4 800 EUR
120 000 Kč / 4 800 EUR

Malba na plátně. Thangka v původní hedvábné borduře zobrazuje mandalu buddhy medicíny Bhaišadžjagurua (mistra léčitele). Uprostřed detailně vypracované mandaly sedí buddha medicíny, v pravé ruce svírá rozkvetlou ratolest, v naplocho položené levičce drží almužní nádobu, ze čtyřech stran je obklopen dhjaánibuddhy světových stran. V horní části je vyobrazen ve skupině buddhů buddha Amitábha, ve spodní dharmapála Yama (bůh smrti) obklopen skupinou významných ochránců učení, jako Šrídéví, Vadžrapáni, Ráhula, Dordže legpa, Dordže Dolo atd. Detailní jemná malba je výrazně doplněná zlacením.