< 19 >

BUDDHA MAITRÉJA

Čína, styl dynastie Severní Wej, pravděpodobně 18-19. století. Výška 37 cm. 37.0 x 17.0 x 4.0 cm

70 000 Kč / 2 800 EUR
130 000 Kč / 5 200 EUR

Cizelovaný bronz zlacený v ohni zobrazuje buddhu budoucích časů Maitréju s plamennou mandorlou a reliéfně vyvedenou triádou. Buddha je odděn do dlouhého, volně splývavého roucha s akcentovaným řasením a záhyby látky. Stejně jako historický Buddha Gautama je Maitréja zpodobněn s výstupkem na temeni, dlouhými ušními lalůčky a kadeřemi vlasů stáčejícími se jako lastura doprava. Oválnou tvář rámuje dvojitá svatozář. Levá ruka směřuje dolů v gestu plnění přání varadamudra, pravá ruka v pozici abhajamudra či neohroženosti odkazuje na Buddhovu ochranu všech živých bytostí. Malé jazyky plamene mandorly symbolizující paprsky světla Buddhy a jeho učení jsou charakteristickým prvkem nového uměleckého vyjádření na konci wejského období. Maitréja se chodidly dotýká země a ukazuje na buddhovu připravenost v určený čas sestoupit na zem.