Arcimboldo / Aukce / ČÍNSKÉ UMĚNÍ A STAROŽITNOSTI 11/04/2021, 14:00 / PÁR BUDDHISTICKÝCH LVÍČKŮ (ČCHI-LINŮ)

< 20 >

PÁR BUDDHISTICKÝCH LVÍČKŮ (ČCHI-LINŮ)

Čína, 18.–19. století. Rozměr 32 × 39 × 18 cm. 32.0 x 39.0 x 18.0 cm

22 000 Kč / 880 EUR
22 000 Kč / 880 EUR

Litina se zbytky zlacení. Čchi-lin je bájným zvířetem čínské mytologie. Tento pár čchi-linů je zpodobněn v pohybu, s přední a zadní nohou střídavě nataženou a pokrčenou. Tělo mají pokryté rybími šupinami a dva rohy stočené dozadu. Oči a tlama jsou široce rozevřené. Hříva splývá po temeni dozadu. Plameny, které jim šlehají kolem těla napovídají, že se jedná o posvátné stvoření. Čchi-lin je symbolem dlouhověkosti, vznešenosti, úspěchu, síly a bohatství. Je též důležitým ochráncem feng-šuej, z toho důvodu byl umisťován po stranách vchodu či v místnosti vždy v páru.