Arcimboldo / Aukce / Asiatika 25/11/2015, 15:00 / MALÍŘ ŠKOLY UTAGAWA–ZRCADLO ZAŽÍVÁNÍ JÍDLA A NÁPOJŮ

< 43 >

MALÍŘ ŠKOLY UTAGAWA

ZRCADLO ZAŽÍVÁNÍ JÍDLA A NÁPOJŮ

Japonsko, kolem roku 1840. 51,3 x 37,3 cm.

38 000 Kč / 1 433 EUR
38 000 Kč / 1 433 EUR

Barevný dřevořez „nišiki-e", formát „dai-óban". Rámováno. Grafika zobrazuje úroveň medicíny v Japonsku v polovině 19. století. Na obrázku je mladík se samurajským účesem svlečený do bederního pásu, jenž sedí u novoroční hostiny a popíjí saké. Celé jeho tělo je protkáno sítí vnitřních orgánů, které jsou popsány a prokresleny drobnými obrázky, zobrazujícími jejich funkci. V pozadí je podrobný výklad k funkci jednotlivých orgánů v hustě vepsaných sloupcích písma.