Arcimboldo / Aukce / Asiatika 25/11/2015, 15:00 / VELKÝ DEKORATIVNÍ PANEL „ČINZ"

< 74 >

VELKÝ DEKORATIVNÍ PANEL „ČINZ"

Indie, 18. století. 162 x 237 cm. 162.0 x 237.0 cm

80 000 Kč / 3 018 EUR
80 000 Kč / 3 018 EUR

Činz je označení pro bavlněné látky, závěsy, ubrusy a pokrývky, které se od poloviny 18. do začátku 19. století ručně vyráběly potiskem, malbou a barvením s florálními i figurálními motivy na Koromandelském pobřeží v Indii pro vývoz do Evropy, především do Anglie. Barevné květované róby a kazajky z činzu byly v době rokoka a klasicismu velkou módou. Na závěsech činz se často objevují evropské galantní výjevy s honorací v rokokových šatech. Zde je trojice Evropanů u zahradního altánku v levé části vyvážena čínskou kráskou a jejím sluhou při ranní toaletě v pravé části. Jde tedy o rokokovou chinoiserii. Ve středu jsou abstrahované exotické stromy a květy, celý výjev rámuje úzký pás florálních motivů. Nepoškozená textilie této velikosti a stáří se zachovala zcela výjimečně.