Arcimboldo / Aukce / Asiatika 25/11/2015, 15:00 / BRONZOVÝ POHÁR „KU"

< 75 >

BRONZOVÝ POHÁR „KU"

Čína, konec dynastie Šang (11. století před n. l.). Výška 27,5 cm. Ø 15 cm

380 000 Kč / 14 339 EUR
380 000 Kč / 14 339 EUR

Bronz s hnědočervenou patinou. Pohár na vyvýšené prstencové podstavě se zužuje k úzkému pasu, který se nachází zhruba v jedné třetině výšky, a od něho se trumpetovitě rozšiřuje k ústí. Výzdoba je horizontálně členěna do tří vystupujících odsazených pásů. Dvě spodní výzdobná pole nesou motiv fantastické zvířecí tváře „tchao-tchie", vyzdvižené v reliéfu z hladkého pozadí. Spodní a střední výzdobný pás, stejně jako nejnižší část vrchního výzdobného pole, jsou vertikálně členěny čtyřmi ozubenými žebry. V horním výzdobném pásu vybíhají od pasu směrem vzhůru čtyři pole ve tvaru úzkých trojúhelníků obrácených vrcholem nahoru. Poháry „ku" sloužily k podávání vína a v šangském období představovaly jednu z nejčastějších a nejdůležitějších bronzových obřadních nádob. Provenience: sbírka české sinoložky Danušky Heroldové-Šťovíčkové.