Arcimboldo / Aukce / Asiatika 25/11/2015, 15:00 / VELKÁ FIGURA BÓDHISATTVY MAŇDŽUŠRÍ

< 68 >

VELKÁ FIGURA BÓDHISATTVY MAŇDŽUŠRÍ

Mongolsko, 18. století. Výška 43 cm. 43.0 x 24.0 x 16.0 cm

280 000 Kč / 10 566 EUR

Bronzové repoussé zdobené zlacením a polychromií. Maňdžušrí, jinak též Maňdžughóša, je bódhisattvou moudrosti. Je usazen na dvojitém lotosovém trůnu ve vadžrovém sedu. Jeho tělo zdobí bódhisattvovské šperky - pětihrotá koruna, náušnice, náhrdelníky, náramky a nákotníčky. Ve zvednuté pravé ruce drží meč, který též slouží jako pochodeň rozptylující temnotu nevědomosti. Vedle bódhisattvovy levé ruky, vytvářející gesto výkladu učení, se nachází lotos se svazkem súter.