< 11 >

BRONZOVÁ BOJOVÁ ČEPEL „TAO”

Raná dynastie Západní Čou (11. - 10. století př. n. l.). Délka 29 cm. 29.0 x 12.0 x 3.5 cm

80 000 Kč / 3 200 EUR
410 000 Kč / 16 400 EUR

Bronzová bojová čepel podélného tvaru se vzhůru zakřiveným břitem a třemi objímkami pro rukojeť. Čepel je po celé délce zdobena motivem vlnícího se draka se třemi stylizovanými nožkami a tygří hlavou, vyobrazenou v pohledu shora. Na jedné z úchytek nápis: „Kchang-chou” (kníže Kchang). Tento typ zbraně se vyskytoval v pozdním období dynastie Šang (13. - 11. stol. př. n. l.) a v raném období dynastie Západní Čou (1045 - 771 př. n. l.). Ranému období Západních Čouů nasvědčuje typ zvířecího motivu. Zbraň je prakticky identická s čepelí, nacházející se ve sbírkách Freer Gallery of Art ve Washingtonu, která je rovněž datována do stejného období. Literatura: Ma Čcheng-jüan - Čung-kuo čching-tchung-čchi, Šanghaj, Šanghaj ku-ťi čchu-pan-še, 1988, strana 71 a 72, obr. 7. Ču Feng-chan - Ku-taj čung-kuo čching-tchung-čchi, Tchien-ťin, Nan-kchaj ta-süe čchu-pan-še, 1995, strana 270, tab. 4.21.3. Reference: www.asia.si.edu/collections/singleObject.cfm?ObjectNumber=F1934.6a-b