Arcimboldo / Aukce / Asiatika 31/05/2015, 15:00 / LUO MU (1622-1705) - PODLE–HORSKÁ KRAJINA

< 189 >

LUO MU (1622-1705) - PODLE

HORSKÁ KRAJINA

Čína, datováno 1695. 113 x 185 cm. 113.0 x 185.0 cm

70 000 Kč / 2 650 EUR
1 100 000 Kč / 41 647 EUR

Tuš a barvy na papíře. Rámováno. Provenience: sbírka Františka Matala. Signováno: V zimě roku „i-chaj", v dvanáctém měsíci, malováno pro pana Tchaj-wenga. Jü-nan, Luo Mu. Dvě pečetě pod signaturou: 1. Luo Mu s'-jin, 2. Fan-niou. Další pečetě v obou spodních rozích. Luo Mu (1622-1705), mezi přáteli zvaný Fan-niou, pocházel z provincie Ťiang-si. Byl básníkem, kaligrafem, též znalcem čaje. Jeho dílo patří do okruhu vysokého umění. Při malbě tušových krajin se inspiroval dávnými a všeobecně obdivovanými vzory, jimiž byli Tung Jüan z 10. století a Chuang Kung-wang z 13. až 14. století. Ve své době byl velmi známý a měl mnoho následovníků. Tato elegantní krajina je komponovaná od levého dolního rohu napříč obrazem do dálky. Vidíme řeku mezi dvěma břehy, které spojuje mostek. V popředí mezi shlukem rozličných stromů stojí dům. Od zadního plánu jsou popsané detaily odděleny hustou mlhovinou.