Arcimboldo / Aukce / Asiatika 31/05/2015, 15:00 / ČCHIEN SÜAN (1239-1300) - PODLE–ROZPRAVA O DHARMĚ

< 188 >

ČCHIEN SÜAN (1239-1300) - PODLE

ROZPRAVA O DHARMĚ

Čína, nedatováno. 110 x 49 cm. 110.0 x 49.0 cm

120 000 Kč / 4 543 EUR
700 000 Kč / 26 503 EUR

Tuš a barvy na hedvábí. Rámováno. Tři pečetě vpravo dole. Vpravo nahoře se nachází štítek s nápisem v úřednickém písmu „li-šu": „Dříve zrozený Čchien Šun-ťü, Výklad dharmy. Uctivě nadepsal Chuang I z Čchien-tchangu." Pečeť pod nápisem: Chuang I s'-jin. Provenience: sbírka Františka Matala. Chuang I (1744-1802) byl slavný kaligraf, básník a rytec pečetí, držitel úřední hodnosti. Vynikal jako znalec starého malířství. Výjev na obraze představuje churavého buddhistického laika Vimálakírtiho, jehož právě navštěvuje bódhisattva moudrosti Maňdžušrí. Obsah jejich rozpravy o dharmě je zachycen písemně jako Sútra o Vimálakírtim a tvoří součást buddhistického kánonu. V buddhistickém malířství je jejich setkání velmi oblíbeným námětem už odedávna. Na tomto obraze je ústřední scéna odsunuta do pozadí - rozprávějící s doprovodem jsou až na kryté terase paláce. Odtud vede mramorové schodiště na trávník v předním plánu, kde jsou pod nádherným stromem shromážděni buddhističtí mniši a světci. V popředí vidíme bílého slona s drahocennou vázou na hřbetě a vlevo lva, na kterém obvykle usedá Maňdžušrí.