< 13 >

VADŽRABHAIRAVA

Tibet, konec 19.století. 40.0 x 35.0 cm

5 000 Kč / 200 EUR
8 500 Kč / 340 EUR

Malba barvami na plátně, rámováno. Dharmapála Jamántaka jako "strašlivý vládce hromoklínu" Vadžrabhairava je zobrazen s 9 hlavami a 34 pažemi. Stejně jako Jama, kterého si podmanil, má bůvolí obličej s třetím okem a provádí úkrok doprava (pratjálídha), přičemž svýma 16 nohama drtí zástupy bytostí, včetně bohů. Kolem krku má zavěšeu girlandu z uťatých hlav a brahmanskou šňůru v podobě hada. V rukách zdvižených vějířovitě kolem hrudi svírá své atributy: ruce složené na hrudi drží sekáček a misku z lebky naplněnou krví, mezi druhým a posledním párem rukou je natažena čerstvě stažená sloní kůže. Hlava Mandžušrího umístěná v plamenných vlasech nad největší býčí tváří božstva symbolicky upomíná, že hrozivé božstvo je manifestací transcendetálního bódhisattvy, jenž přijal Vadžrabhairavovu podobu. Horní lem thangky zaujímají lámové ze sekty Gelugpa, kteří si Vaidžrabhairavu vyvolili za svého ochranného patrona.