< 12 >

ADIBUDDHA VADŽRASATTVA

Východní Tibet, 19. století. 36.0 x 27.0 cm

7 500 Kč / 300 EUR

Barvy na plátně, rámováno. Adibuddha Vadžrasattva, jehož povahou je vadžra, je emanací Adibuddhy Vadžradhary a Adibuddhy Vairočany. Adibuddha sedí v lotosové pozici na lotosovém trůnu. Tělo zářivě bílé barvy halí suknice pěti barev, čelo zdobí pětihrotá koruna pána nad přírodními zákony. V pravé ruce drží zlatou vadžru symbolizující nezničitelné absolutno, v levé ruce pak ghantu, zvonek značící pomíjivost. Podoba Vadžrasattvy se hojně vizualizuje při očistných rituálech.