Arcimboldo / Aukce / ČÍNA NA PAPÍŘE A HEDVÁBÍ 01/11/2020, 14:00 / OBRAZOVÝ SBORNÍK MINGSKÉHO MALÍŘE Š´-TCHAO

< 173 >

OBRAZOVÝ SBORNÍK MINGSKÉHO MALÍŘE Š´-TCHAO

Čína, 20.století. 33.0 x 22.0 cm

1 500 Kč / 60 EUR
2 100 Kč / 84 EUR

Tradiční čínská vazba nití, světlotisk, tištěno na speciální čínský papír süan, vydalo Šang-chaj i-jüan čen šang še. Album věnované krajinomalbě jedné z nejvýraznějších malířských postav období konce dynastie Ming a Čching. Š'-Tchao (1642–1707), vlastním jménem Ču Žuo-ťi, pocházel z provincie Kuan-si. Byl spřízněn s císařskou dynastii, která však roku 1644 padla. V mladém věku se stal mnichem a řadu let strávil v Nan-ťingu a Jang-čou, r.1693 se vypravil do Pekingu ve snaze najít si patrona, po neúspěchu konvertoval k taoismu a zbytek života dožil v Jang-čou. Obrazy, které vytvářel, byly považovány pokrokové až revoluční v tom, jak překračovaly zavedené tradice, např. ve využití osobní perspektivy a prázdna pro vyjádření vzdálenosti. Kombinací techniky rozmývání tuše a odvážných tahů navrátil pozornost k samotnému aktu malby. Š'-Tchao maloval především krajiny a přírodní motivy v žánru květiny a ptáci, jeho formální inovace a teoretický spis Poznámky k malířství nesmazatelně ovlivnily další vývoj čínského umění. Zakoupeno manželi Hejzlarovými v Šanghaji v roce 1953. Provenience: sbírka Josefa Hejzlara (1927-2012), českého historika umění, sinologa, překladatele a publicisty, absolventa VŠUP v Praze (ateliér prof. Emila Filly). V letech 1951-56 studoval na Pekingské universitě (jazyk, historie a literatura) a Ústřední akademii výtvarného umění v Pekingu. V ČR i v zahraničí vydal řadu knih o východoasijském, zejména čínském umění. Za monografii Čchi Paj-š´ (1970) získal cenu nakladatelství Odeon.