Arcimboldo / Aukce / ČÍNA NA PAPÍŘE A HEDVÁBÍ 01/11/2020, 14:00 / OBRAZOVÝ SBORNÍK MALÍŘE ČU TA

< 174 >

OBRAZOVÝ SBORNÍK MALÍŘE ČU TA

Čína, 20.století. 39.0 x 29.0 cm

1 500 Kč / 60 EUR
2 300 Kč / 92 EUR

Světlotisk, tištěno na papír süan, tradiční čínská vazba nití, vydalo Šanghajské muzeum. Soubor věnovaný dílu kaligrafa a malíře raně čchingského období známého pod pseudonymem Pa-ta šan-žen, vlastním jménem Ču Ta (1626-1705). Jako vzdálený příbuzný vládnoucího rodu musel po pádu Mingů uprchnout, r.1648 vstoupil do buddhistického kláštera a stal se mnichem. Teprve ve věku šedesáti let klášter opustil, aby se stal profesionálním malířem. Maloval tuší přírodní motivy v žánru květin a ptáků, ovoce, zeleninu, bambus a zvířata. Tvořil technikou rozmývané tuše a své obrazové kompozice stavěl v brilantní malířské zkratce. Spolu s Š'-tchaem patřil mezi malíře individualisty-excentriky, tvořící v opozici vůči převládající ortodoxii. Zakoupeno manželi Hejzlarovými v Šanghaji v roce 1953. Provenience: sbírka Josefa Hejzlara (1927-2012), českého historika umění, sinologa, překladatele a publicisty, absolventa VŠUP v Praze (ateliér prof. Emila Filly). V letech 1951-56 studoval na Pekingské universitě (jazyk, historie a literatura) a Ústřední akademii výtvarného umění v Pekingu. V ČR i v zahraničí vydal řadu knih o východoasijském, zejména čínském umění. Za monografii Čchi Paj-š´ (1970) získal cenu nakladatelství Odeon.