Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 10/12/2014, 15:00 / SIAO SÜN (1883-1944) –LITERÁT U VODOPÁDU

< 208 >

SIAO SÜN (1883-1944)

LITERÁT U VODOPÁDU

Čína, nedatováno. 43 x 65 cm. 43.0 x 65.0 cm

25 000 Kč / 925 EUR
80 000 Kč / 2 962 EUR

Tušová malba na papíře. Závěsný svitek v brokátové montáži. Pečeť vlevo dole: „Čchien-čung″ (malířovo společenské jméno). Provenience: sbírka českého sinologa Vojtěcha Chytila. Výstavní štítky: Metznerbund v Karlových Varech (číslo 118), Mährischer Kunstverein v Brně (číslo 1040), Wiener Secession (číslo 22) a Jednota umělců výtvarných (číslo 162). Na počátku Čínské republiky se poprvé veřejně vystavovala mistrovská díla z císařských sbírek, včetně „individualistů″ 17. století. Jejich krajiny tehdejší malíře doslova nadchly. Také Siao Sün studoval jejich techniku a kompozici a začal tvořit ve stylu, který se individualisty inspiroval. Tento obraz ve stylu malíře Š'-tchao je toho výstižným dokladem.