Arcimboldo / Aukce / Asiatika 26/11/2013, 15:00 / NAKABAJAŠI ČIKUTÓ (1776 - 1853)–HORSKÁ KRAJINA UPROSTŘED JARA

< 52 >

NAKABAJAŠI ČIKUTÓ (1776 - 1853)

HORSKÁ KRAJINA UPROSTŘED JARA

Japonsko, 1846. 128 x 50 cm. 128.0 x 50.0 cm

34 000 Kč / 1 307 EUR
34 000 Kč / 1 307 EUR

Tušová malba na hedvábí. Závěsný svitek „kakemono” v brokátové montáži. Nápis: „Namalováno v roce hada v éře Kóka uprostřed jara.” Signováno: Čikutó Sannin Narimasa. Dvě negativní pečeti: Nakabajaši Narimasa. Na rubu značeno: „Čikutó sansui (Krajina od Čikutóa).” Nakabajaši Čikutó je nejznámější představitel třetí generace literátské školy „Nanga” v linii Taiga-Buson-Čikutó. Nagojský rodák s nesporným talentem se již od mládí věnoval studiu malířství a stal se z něj i význačný znalec a teoretik vzdělanecké malby v čínském stylu. Tento obraz horské krajiny, v jehož dolní části žene chlapec přes mostek mladého buvola, je dokonalou ukázkou literátské bravury. Kompozice, tektonika krajiny, jednotlivé stromy, skály a bohatá střída štětcových tahů vypovídají o mistrném podání žánru literátské krajinomalby.