< 40 >

DHARMAPÁLA BEGCE

Čína, 18. století. Výška 16 cm. 16.0 x 13.0 x 12.0 cm

75 000 Kč / 3 079 EUR

Zlacený bronz. Dharmapála Begce, oděný do šupinatého pancíře, drží v pravé ruce svůj nejvýraznější atribut – planoucí meč s jílcem ve tvaru štíra. Touto mocnou zbraní je schopen přivolat mor a jiné epidemie. Jílec je zároveň schopen uštknout toho, kdo nemá právo tuto zbraň nosit. V levé ruce má srdce nepřátel nauky. Dharmapála stojí v typickém postoji s úkrokem vpravo, na hlavě má korunu ochránců učení s pěti lebkami, ve vlajících vlasech se zbytky červeného pigmentu má svůj další atribut – hada.