Arcimboldo / Aukce / Asiatika 29/04/2012, 14:00 / AVALÓKITÉŠVARA SAHASRABHUDŽA LOKÉŠVARA

< 36 >

AVALÓKITÉŠVARA SAHASRABHUDŽA LOKÉŠVARA

Tibet, 18. - 19. století. Výška 24,5 cm. 24.0 cm

12 000 Kč / 492 EUR

Polychromovaná a zlacená hlína, zbytky stříbrné fólie. V této podobě má Avalókitéšvara tisíc paží, z nichž každá nese na dlani oko. Jejich pomocí projevuje svůj nesmírný soucit mahákaruna, a zmírňuje tak utrpení všech živoucích bytostí. V osmi předních rukách drží: růženec, lotos, kolo nauky, luk a šíp, konvičku na vodu a klenot čintámani. Pravá spodní ruka ukazuje gesto plnění přání. Ve spodní části plakety je zobrazen bódhisattva Maňdžušrí a ochránce nauky Vadžrapání. V oblasti Tibetu byly a jsou figurky a plakety „caca“ velmi populární, byly zhotovovány zpravidla mnichy v klášterech, ale někdy i významnými inkarnovanými lámy. Plakety se lisovaly do kovových bronzových nebo železných forem. Do hlíny, z kterých byly zhotovovány, byl často přimíchán popel z kremací lámů a caca byly rituálně vysvěceny. Menší caca se vkládaly též do škapulířů gau. Caca větších rozměrů (tak jako tento exemplář) pak sloužily k výzdobě menších oltářů v klášterech i domácích kaplí laiků.