Arcimboldo / Aukce / Asiatika 29/05/2011, 14:00 / THANGKA - VADŽRABHAIRAVA S VIDJÁDHAROU

< 3 >

THANGKA - VADŽRABHAIRAVA S VIDJÁDHAROU

Tibet, 18. - 19. století. 69 × 44,5 cm. 69.0 x 44.0 cm

26 000 Kč / 1 083 EUR
70 000 Kč / 2 916 EUR

Malba barevnými pigmenty na plátně. Rámováno. Hněvivé božstvo Vadžrabhairava v sexuálním spojení se svou družkou, jóģiní Vidjádharou. Vadžrabhairava má tmavě modré tělo, bůvolí hlavu s devíti tvářemi, 34 paží a 16 nohou. Mezi rohy buvolí hlavy se nachází další démonský obličej a nad ním hlava transcendentního bódhisattvy Maňdžušrího. První pár rukou drží lebku naplněnou krví, sekáček a dordže, ostatní ruce třímají další jeho atributy. Kolem krku má náhrdelník z padesáti lebek. Svýma 16 nohama drtí zástupy bytostí. Stojí na oranžovém slunečním disku na lotosovém trůnu. Jóginí Vidjádhara má démonskou tvář s třetím okem a v rukou drží misku z lebky a sekáček.