< 4 >

ZELENÁ TÁRA

Tibet, 16. stol. 12.0 cm

70 000 Kč / 2 916 EUR
120 000 Kč / 5 000 EUR

Zlacený bronz se vsazenými polodrahokamy a zbytky polychromie. Tára je ženským transcendentním bódhisattvou a velmi oblíbenou postavou tibetského buddhismu. Sedí na dvojitém lotosovém trůnu v polouzavřeném sedu tak, že má levou nohu přitaženou k sobě a pravou spuštěnou dolů. Chodidlo pravé nohy je položeno na malém podstavci z lotosového květu. Tářina pravá ruka je spuštěná dolů a otevřená v gestu prokazování milosti. Levá ruka svírá dvěma prsty stonek modrého lotosu a ukazuje kartari mudru. Je zdobena bódhisattvovskými šperky, ke kterým patří pětičlenná koruna, náušnice, náhrdelníky, náramky a nákotníčky. Kolem pasu má uvázanou dekorativně provedenou suknici. Soška má poměrně dobře zachovanou polychromii a zdobení šperků polodrahokamy, jako jsou korály a tyrkysy.