< 9 >

CONGKHAPA

Čína/Tibet, počátek 19. stol. 7.0 cm

12 000 Kč / 500 EUR
12 000 Kč / 500 EUR

Zlacený bronz. Reformátor Congkhapa (1357 - 1419) byl zakladatelem školy Gelugpa. V jeho rodišti založil v roce 1582 třetí dalajlama klášter Kumbum. Congkhapa sedí na dvojitém lotosovém trůně ve vadžrovém sedu. Jeho ruce ukazují gesto roztočení kola nauky. Je oblečený do mnišského roucha s dekorativně provedenými lemy. Na hlavě má špičatou čepici s dlouhými cípy, tzv. panditovskou čepici, symbol učených lámů. Na stylizovaných lotosových květech po stranách jsou ve výši Congkhapových ramen jeho atributy – vpravo kniha a vlevo plamenný meč.