< 262 >

BUDDHA ŠÁKJAMUNI

Thajsko, období Ajuthaja, 15. stol. 49.0 cm

200 000 Kč / 8 333 EUR
270 000 Kč / 11 250 EUR

Signatura autora na zadní straně podstavce: Má-tri-ka-pi. Bronz se zbytky polychromie. Na této mimořádně kvalitní práci z období vrcholného rozkvětu thajské buddhistické civilizace je zobrazen historický Buddha v pozici dotýkání země na vysokém profilovaném podstavci. Anonymní umělec zachytil to nejlepší z thajské buddhistické skulptury - jednoduchou krásu tvaru a radost vyzařující z Buddhovy tváře. V této kvalitě se objevuje thajská bronzová plastika z tohoto období jen velmi vzácně. Provenience: sbírka Bohuslava Slánského, Praha.