Arcimboldo / Aukce / Asiatika 25/11/2015, 15:00 / ČANG PAJ-LU (18. - 19. STOLETÍ) –KVĚTINY ČTYŘ ROČNÍCH OBDOBÍ

< 170 >

ČANG PAJ-LU (18. - 19. STOLETÍ)

KVĚTINY ČTYŘ ROČNÍCH OBDOBÍ

Čína, datováno 1804. 149,5 x 38 cm.

80 000 Kč / 3 018 EUR
120 000 Kč / 4 528 EUR

Tuš a barvy na papíře. Závěsné svitky v brokátových montážích. Obraz se slivoní signován: „V podzimním měsíci roku „ťia-c'" v duchu Š'-tchien wengova štětce namaloval Čang Paj-lu z Cchang-čou." Dvě pečetě pod signaturou: 1. Čchen Lu, 2. Fu-šan š'. Pečeť sběratele vlevo dole: Chuo Lan (tj. Holan). Ostatní tři obrazy nesou dvě pečetě vlevo dole: 1. autorská: Fu-šan š', 2. pečeť sběratele: Chuo Lan (tj. Holan). Provenience: sbírka Karla Holana. Čang Paj-lu, přezdívaný Fu-šan, byl synem vysokého úředníka, který byl rovněž vyhlášeným malířem v duchu jangčouské školy. Paj-lu se držel tohoto směru. V případě těchto čtyř maleb jde o jemný a kultivovaný projev typický pro Luo Pchina z Jang-čou, který se ostatně s jeho otcem znal. Jeho velkým vzorem byl mingský malíř Šen Čou, zvaný Š'-tchien weng, na něhož se odvolává v nápise.