Arcimboldo / Aukce / Asiatika 08/12/2016, 15:00 / TYGR VE STYLU MURUJAMY ÔKJOA

< 170 >

TYGR VE STYLU MURUJAMY ÔKJOA

Čína, dynastie Čching. 55 x 120 cm.

22 000 Kč / 830 EUR
35 000 Kč / 1 320 EUR

Tuš a barvy na papíře. Horizontální svitek v brokátové montáži. Apokryfně datováno: Senwa 2. Signováno: Minamoto Ôkjo-ga. Obraz tygra by podle data měl vzniknout jako rané dílo zakladatele školy Marujama, Ókjoa, v roce 1765, kdy začal podepisovat tímto pseudonymem a působil ještě v klášteře Enman'in v Ôtsu pod patronací mnicha Júdžó a získával teprve malířské zkušenosti. Podoba tygra odpovídá malířově stylizaci, ale signatura je vepsána přes zlomy v papíru, což napovídá apokryfní atribuci. Jelikož bylo kopírování japonských a korejských tygrů v Číně oblíbené, lze soudit, že jde o čínskou práci z pozdější doby.