Arcimboldo / Aukce / Asiatika 08/12/2016, 15:00 / WANG ČCHEN (1720-1797)–HORSKÁ KRAJINA

< 171 >

WANG ČCHEN (1720-1797)

HORSKÁ KRAJINA

Čína, 18. století. 121 x 29,7 cm.

36 000 Kč / 1 358 EUR
65 000 Kč / 2 452 EUR

Tušová malba na hedvábí. Závěsný svitek v brokátové montáži. V levém horním rohu je napsáno šest sedmislabičných veršů pojednávajících o horské přírodě. Signováno: Wang Čchen. Dvě pečeti. Vpravo dole připojena již nečitelná pečeť sběratele. Wang Čchen byl přímým potomkem zakladatelů ortodoxní malířské školy Wang Š'-mina a Wang Jüan-čchiho. Uspěl u zkoušek a zastával úřad prefekta. Jako výtvarník si vydobyl jméno díky kaligrafii. Jeho krajiny jsou technicky vynikající, avšak v duchu zmíněné ortodoxie poněkud konzervativní. Zde na úzkém, pečlivě malovaném svitku sledujeme dva jezdce a sluhu na cestě, která se podél říčky vine údolím k horám v dáli, poskládaným z menších pravidelných bloků. Malíř dokázal na vysokém formátu přesvědčivě navodit kompozici ubíhající do dálky.