Arcimboldo / Aukce / Umění starých mistrů 16. - 19. století 28/03/2019, 17:00 / Jan II Brueghel (1601-1678)–Svatý Jeroným a Máří Magdalena

< 14 >

Jan II Brueghel (1601-1678)

Svatý Jeroným a Máří Magdalena

Olej na mědi, c. 1740. 37.0 x 29.0 cm

400 000 Kč / 16 000 EUR

Pro pozdější Brueghelovo období je typické používání tlumených barev. Hlavní výjevy jsou orámovány květinovými věnci. Zatímco nad svatým Jeronýmem z tmavého pozadí ostře vystupují tři ohnivě zářící lilie, u Marie Magdaleny to jsou tři stejně zbarvené řebčíky královské. O tom, že se jedná o párové obrazy svědčí i fakt, že jsou červené okvětní lístky růží v podobné výšce, stejně tak, jako se na obou obrazech opakují malé růžové, bílé, žluté a modré květy a vnitřní medailony jsou osmihranné. Ačkoliv Jan Brueghel pracoval ve stylu svého otce a vytvořil mnoho kopií jeho obrazů, na těchto malbách je patrný osobitější rukopis. Znalecký posudek: Dr. Klaus Ertz, Lingen