Arcimboldo / Aukce / Umění starých mistrů 16. - 19. století 28/03/2019, 17:00 / Luca Ferrari Da Reggio (1605-1654)–Venuše brání Aeneovi v zabití Heleny Trojské

< 15 >

Luca Ferrari Da Reggio (1605-1654)

Venuše brání Aeneovi v zabití Heleny Trojské

Olej na plátně. 114.0 x 163.0 cm

500 000 Kč / 20 000 EUR
550 000 Kč / 22 000 EUR

Luca Ferrari, zvaný Luca da Reggio, byl italským barokním malíř a žákem Guida Reniho. Později spolupracoval s Leonellem Spadou, Alessandrem Tiariniem a Carlem Bononim na výzdobě baziliky Madonna della Ghiara v jeho rodném městě Reggio Emilia. Vyzdobil také například kostel San Tommaso Cantuariense v Padově. Maloval jak velkoformátová historická plátna, tak malé kabinetní malby. Seznámil se s díly Paola Veroneseho a v jeho malbách je patrný vliv benátského kolorismu. Na obraze se Aeneus v záchvatu vzteku snaží zabít Helenu, neboť ji dává za vinu pád Troje. Jeho matka Venuše se mu v tomto činu snaží zabránit a vysvětlit mu, že toto neštěstí bylo způsobeno nepřízní bohů. Z obrazu, je cítit napětí a vnitřní dialog zúčastněných osob. Celkovou atmosféru zobrazené scény pak podtrhuje vlající draperie, výrazná barevnost, napjaté svaly i mimika. Totožný obraz stejného autora, ale menšího formátu je ve sbírce Art Gallery of South Australia.