Arcimboldo / Aukce / Umění starých mistrů 16. - 19. století 28/03/2019, 17:00 / Alessandro Magnasco (c. 1667-1749)–Mniši v jeskyni

< 25 >

Alessandro Magnasco (c. 1667-1749)

Mniši v jeskyni

Olej na plátně. 72.0 x 55.0 cm

500 000 Kč / 20 000 EUR

Tento pozdně barokní malíř se narodil v Janově, velkou část života pak strávil v Miláně, ale pracoval také ve Florencii v medicejských službách. Je znám hlavně díky svým portrétům a stylizovaným fantastickým žánrovým a krajinným scénám. Jeho rukopis je čitelný a charakteristický rychlými tahy štětce a hrou světla. Jeho expresivní malby jsou často plné krajin a zřícenin, přeplněných interiérů a postavy jsou miniaturizované. Na obraze jsou zobrazeni tři kapucínští mniši uvnitř tmavé jeskyně: dva z nich jsou pohrouženi v hlubokých modlitbách, třetí k nim právě přichází, aby se k nim připojil. Obraz je vyvedený v zemitých tmavých barvách, ale přesto vyniká zpracování drapérie, její bělostné záblesky a záhyby lemující lidské figury. Provenience: Sbírka Maria Rossiho, Benátky. Literatura: Benno Geiger: Magnasco, Instituto Italiano d'arti grafiche, Bergamo, 1949, str.138, ill. 419.