Arcimboldo / Aukce / Umění starých mistrů 16. - 19. století 28/03/2019, 17:00 / Luca Forte (c. 1610-c. 1680)–Párové zátiší s ovocem

< 17 >

Luca Forte (c. 1610-c. 1680)

Párové zátiší s ovocem

Olej na plátně. 73.0 x 97.0 cm

500 000 Kč / 20 000 EUR
650 000 Kč / 26 000 EUR

Luca Forte byl aktivní převážně v Neapoli a věnoval se hlavně malbě zátiší se zvláštní zálibou ve vyobrazení ovoce. O jeho životě toho není mnoho známo vyjma toho, že spolupracoval s malířem Aniellem Falconem. Mezi jeho současníky patřili Paolo Porpora, Giovanni Battista Ruoppolo a Pietro Paolo Bonzi. Jeho raná krajinářská tvorba vykazuje silný vliv Caravaggia a Tommasa Saliniho. Jeho pozdější práce mají sklony spíše k římskému stylu zátiší. Na páru nabízených zátiší je zobrazeno pro něj typické ovoce. Modré hrozny, různé odrůdy jablek, třešní a oříšků ale i drobné zvířectvo, šneci a ptáci. Vyobrazení lze chápat jako alegorie léta a podzimu. Díky projasněné barevnosti a modernímu pojetí malby lze soudit, že obrazy spadají do pozdního období umělce.