Arcimboldo / Aukce / Umění starých mistrů 16. - 19. století 28/03/2019, 17:00 / Giacomo Cavedone (1557-1660)–Oplakávání Krista

< 12 >

Giacomo Cavedone (1557-1660)

Oplakávání Krista

Olej na plátně, c. 1595. 73.0 x 61.0 cm

380 000 Kč / 15 200 EUR
380 000 Kč / 15 200 EUR

Plátno zobrazuje mrtvého Ježíše Krista, v perspektivní zkratce přejaté od Andrea Mantegni. Tato verze zobrazuje Krista ve velmi světlých barvách, téměř slonovinové pleti a s pozvednutými chodidly směrem k divákovi, která tak opticky rámují spodní část výjevu. Po jeho pravici je Panna Marie s hlavou pokrytou modrým závojem a její ruka perspektivně vychází z obrazu. Na druhé straně spočívá Marie Magdalena a v dlani svírá Ježíšovu bezvládnou ruku. V pozadí je naznačena ještě třetí ženská postava, pravděpodobně další Marie zmiňovaná v Bibli. Je zřejmé, že malíř měl v úmyslu strukturovat obraz tak, aby udržel divákovu pozornost na těle Krista a tím se tak ztotožnil s hlubokým emocionálním zážitkem. Znalecký posudek: Dr. Alessandro Delpriori, University of Florence