Arcimboldo / Aukce / Umění starých mistrů 16. - 19. století 28/03/2019, 17:00 / Gabriele Bella (1730–1799)–Piazzetta s pohledem na knihovnu a Canal Grande

< 56 >

Gabriele Bella (1730–1799)

Piazzetta s pohledem na knihovnu a Canal Grande

Olej na plátně, c. 1790. 68.0 x 84.0 cm

200 000 Kč / 8 000 EUR
0 Kč / 0 EUR

Námětem obrazu je část náměstí sv. Marka se sloupem sv. Theodora na začátku vodního kanálu směřujícímu ke knihovně a bazilice Santa Marie della Salute. Gabriele Bella je známý především díky zobrazovaní svého rodného města v době různých oficiálních a církevních oslav, které se pořádaly v průběhu celého roku a zahrnovaly všechny třídy obyvatelstva a přitahovaly i četný počet cizinců. Jeho sláva je spojena hlavně se sbírkou 67 obrazů, která je dnes uložena v Pinacoteca della Fondazione Scientifica Querini Stampalia v Benátkách. Vzdělaný učenec Andrea Querini zadal okolo roku 1779 tomuto umělci realizaci série vyobrazení svátků a důležitých ceremonií, které měly být umístěny v rezidenci Santi Quaranta v Trevisu. Dle soupisů Querini vlastnil až 95 pláten od tohoto malíře. Prezentovaná veduta ukazuje Gabriela Bellu jako schopného malíře pracujícího s živou paletou barev, který popisuje život v Benátkách ke konci 18. století, kdy již republika mířila k neúprosnému poklesu. Znalecký posudek: Prof. Dr.Dario Succi, Neapol