Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 14.09.2019 14/09/2019, 17:00 / Giovan Gioseffo dal Sole (1654 - 1719)–Svatá Kateřina Alexandrijská

< 47 >

Giovan Gioseffo dal Sole (1654 - 1719)

Svatá Kateřina Alexandrijská

olej na plátně 76.0 x 59.0 cm

370 000 Kč / 14 800 EUR
370 000 Kč / 14 800 EUR

Malíř a rytec Giovan Gioseffo dal Sole pocházel z Boloně z malířské rodiny. Řemeslu se vyučil u Domenica Maria Canutiho a později v Římě u Lorenza Pasinelliho. Mimo jiné je autorem fresek v kupoli kostela Santa Marie dei Poveri v Boloňi, oltářního obrazu pro kostel Cjiesa del Suffragio v Imole.a fresek v Palazzo Mansi v Lucce. Na obraze je vypodobněna sv. Kateřina. Je polonahá a má dlouhé vlnité vlasy, které jí splývají po těle. Pohled směřuje oddaně směrem vzhůru, jednou rukou se lehce dotýká prsou a v druhé drží korunu. Nad hlavou má naznačenou svatozář. Vpravo vzadu z polostínu vystupuje její typický atribut v podobě kola s hroty, kterým byla na popud císaře Maxentia umučena. (expertiza: Alessandro Delpriori, PhD, Università di Firenze)