Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 14.09.2019 14/09/2019, 17:00 / Denis Calvaert (1540–1619)–Odpočinek na cestě do Egypta

< 10 >

Denis Calvaert (1540–1619)

Odpočinek na cestě do Egypta

olej na mědi 32.0 x 48.0 cm

250 000 Kč / 10 000 EUR
0 Kč / 0 EUR

Vlám Denis Calvaert se narodil v Antverpách, ale většinu svého života strávil v Itálii. Pobýval v Boloňi, kde pracoval u Prospera Fontany. Následně se přesunul do Říma, kde asistoval Lorenzu Sabbatinimu na jeho zakázkách pro papežský palác ve Vatikánu. Věnoval také mnoho úsilí a času studiu děl Raphaela. Poté se vrátil zpět do Boloně aby založil svůj vlastní ateliér, kde se vyučili například Guido Reni, Francesco Albani, Domenichino a Annibale Carracci. Calvaert ve své manýristické estetice používal metodu temnosvitu k vytvoření kontrastu a umocnění výjevu. Stal se také významným představitelem klasicismu počátku 17. století charakteristickým pro Boloňskou školu. Jeho hlavní díla jsou uložena ve sbírkách v Boloňi, Florencii, Petrohradu a Parmě. Obraz vytvořený kolem roku 1610 v Boloňi odráží vliv jeho učitelů Correggia a Parmigianino. Postavy mají jemné rysy a zbarvení. Typickým je i zobrazování figur z přímého nebo tříčtvrtečního profilu. Panna Marie je oděna do svých klasických barev, výrazných červených šatů a modrého pláště. Krajina má tříbarevný plán, což odpovídá ustáleným pravidlům vlámské malby. Hnědá barva v popředí, která přechází v zelenou a následuje modrý horizont, který se postupně ztrácí. Figurální uskupení má pyramidální kompozici a je umístěné na tmavém pozadí. (expertiza: Dr. Klaus Ertz, Lingen)