Arcimboldo / Aukce / ČÍNSKÉ UMĚNÍ A STAROŽITNOSTI 11/04/2021, 14:00 / LIOU KUO-SUNG (*1932)–PÍSEČNÁ ŘEKA

< 195 >

LIOU KUO-SUNG (*1932)

PÍSEČNÁ ŘEKA

Čína, datováno 1982, 24 × 36 cm. 24.0 x 36.5 cm

250 000 Kč / 10 000 EUR

Tuš a barvy na papíře. Signováno Liou Kuo-sung, pečeť: Liou. Přes útes v levém dolním rohu se otevírá výhled na meandr. Tato kompozice byla oblíbená už u sungských krajinářů, a proto není neobvyklá, mimořádné je však zpodobení skalní textury a matné hladiny, která se líně valí plochou obrázku. Na vinětě z rubu svitku je uveden název ša che 沙河 – písčitá řeka. Dojem písku zdařile navozuje barevné ladění stříbřitě šedé a zlatavého okru. Liou Kuo-sung je taiwanský malíř, úspěšný jak v tradiční tušové malbě, tak v kombinovaných technikách. Vystudoval na Státní taiwanské pedagogické škole a stal se učitelem kreslení. V roce 1956 založil s obdobně smýšlejícími umělci Skupinu pětiměsíčníků (Fifth Moon Group), která odmítala vliv západního malířství, abstraktního expresionismu zejména. V roce 1966 cestoval po světě a získal uznání jako propagátor modernismu v čínské tušové malbě. Pak vyučoval na několika vysokých školách, počínaje Hongkongskou universitou / University of HK (1971–1973). Je vyhledávaným mistrem na Taiwanu, v Číně i ve světě. Provenience: Sbírka Dr. K. S. Lo.