Arcimboldo / Aukce / Asiatika 31/05/2015, 15:00 / VELKÁ FIGURA BÓDHISATTVY SÍLY A MOUDROSTI SEIŠI

< 16 >

VELKÁ FIGURA BÓDHISATTVY SÍLY A MOUDROSTI SEIŠI

Japonsko, období Edo. Výška 65 cm. 65.0 x 29.0 x 29.0 cm

180 000 Kč / 6 815 EUR

Zlacený bronz. Bódhisattva, sedící v meditační pozici, je obklopený bohatě zlacenou mandorlou ve tvaru lodi, která je po celém povrchu zdobená v hlubokém reliéfu kruhovitými obláčky, ale kolem hlavy a těla přechází v hladkou prolamovanou aureolu. Sedí na vysokém sedmivrstevném lotosovém podstavci, korunovaném lotosovým květem. Tvář má jemně modelovanou a ve vrkoči je umístěna stylizovaná karafa na vodu, symbol moudrosti. Ruce jsou sepjaté v gestu oddané modlitby. Tyto atributy jej definují jako bódhisattvu Síly a moudrosti Seiši, jehož socha se sólově stala objektem kultu zejména v Japonsku, kde byl uctíván již od doby Heian, ale početné sochy byly vytvářeny až od 13. století v době Kamakura, kdy dosáhla vrcholu víra v Buddhu Amidu a jeho Čistou zemi, obdobu křesťanského ráje.