Arcimboldo / Aukce / Asiatika 31/05/2015, 15:00 / MNICH SÓKAN–TAIMA MANDALA Z CHRÁMU KAIFUKUDŽI

< 17 >

MNICH SÓKAN

TAIMA MANDALA Z CHRÁMU KAIFUKUDŽI

Japonsko, chrám Kaifukudži ve vsi Hidaka, datováno 1814. 81 x 73 cm.

180 000 Kč / 6 815 EUR

Malba zlatem a barevnými pigmenty na papíře. Rámováno. Taima mandala je ikonograficky nejbohatší a nerozměrnější meditační mandala sekty Čisté země (Džódo šú), jejímž hlavním sídlem je klášter Hongandži v Kjótu. Její originál podle legendy vznikl zázrakem v klášteře Taima v Naře v 8. století a tato legenda je zachycena ve spodní části bordury. V levé části bordury je 11 výjevů znázorňujících původ meditační sútry v Indii, zatímco v pravé borduře je 13 polí znázorňujících fáze meditace od západu slunce až po zjevení Buddhy Amidy a jeho dvou průvodců. Hlavní pole obrazu znázorňuje v horní části čistou zemi, pod ní světla ve sféře nebes, nebeský dvůr a uprostřed pak tři velké postavy meditujícího Buddhy Amidy a jeho dvou ochránců, vpravo bódhisattvu Síly Seiši a vlevo bódhisattvu Milosrdenství Kannon. Pod nimi je jezero a v jeho středu pódium pro náboženské tance. Po celé ploše je v jemné drobnomalbě zachycena plejáda buddhistických božstev. Malba je velmi kvalitně a detailně provedena a věrně kopíruje starší ikonografické vzory, jež se dílensky vyráběly pro kláštery Čisté země od doby Kamakura ve 13. století, kdy víra v Buddhu Amidu a Západní ráj dostoupila vrcholu popularity. Tato víra byla živá ještě v období Edo, ze kdy se datuje tato velmi kvalitní verze Taima mandaly.